Cambiamento dell’assistenza familiare

Ndryshimi ndermjet siguracinit dhe asistences familjare.

Ekziston nje ndryshim i madh midis sherbimit te asistences familjare dhe kontrates se  siguracionit. Se pari sherbimi i asistences familjare  nuk ndrehyn per “raste” por nderhyn ne menyre te vazhdueshme per gjate gjithe kohezgjatjes se kontrates, sidomos ne rastet e asistences se parandalimit. Sigurcioni parashikon pagimin e te ashtuquajturit “cmim” qe kthehet ne “shume parash” kur ndodh njje ngjarje, nderkohe qe asistenca familare ofron ‘nje pjese’ te sherbimit vjetor per sigurimin e sherbimeve qe jane te mire percaktuara.

Ne fakt nuk mund te krahasohet sherbimi i asistences familjare me ne kontrate siguracioni sepse jane krejtesisht te ndryshme ne natyren e tyre. Sherbimi i asistences familjare parashikon ofrimin e ‘ndihmes’ per familjen dhe komponentet e saj sipas nje programi te mire specifikuar dhe sipas nje ‘grupi’ ose ‘kit’ te sherbimeve te ndryshme qe klienti mund te perdore sipas deshirave te tij, pa qene i detyruar te jete ‘viktime’ i ndonje ngjarje negative

Ai qe lidh sherbimin e asistences familjare  me kontraten e siguracionit e ka plotesisht gabim, pasi kontrata e asistences familjare bazohet ne mbrojtjen e mireqenies se familjes dhe jo te pageses se nje shume parash ne funksion te nje ngjarje qe ndodh ne nje periudhe kohe te caktuar.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.